Pro rodiče

Snaží se Vás Váš potomek přesvědčit, abyste mu povolili účast na naší události? Máte obavy, o co se vlastně jedná a zda je to bezpečná aktivita? Potom je tento text určen právě pro Vás.

S organizováním podobných aktivit máme mnohaleté zkušenosti. Ročně organizujeme několik letních táborů a dalších aktivit pro mládež s podobnou náplní programu, a to již od let 2015. Celý larp je založen na interakci mezi postavami, na příběhu fantasy světa a fiktivní magii, bojovat pomocí měkčených a předem schvalovaných maket zbraní se na něm bude jen minimálně.

A co je to tedy vlastně ten larp? Zkratkové slovo pochází z anglického „live action role play“ a dá se přeložit jako „hraní rolí naživo“. Je to hra, při které se Váš potomek ponoří do připraveného světa. Hra, ve které bude ztvárňovat nějakou postavu – obyvatele daného světa. Vytvoří si její charakter, připraví si k ní pasující kostým a půjde hrát. Na rozdíl od divadla nebude mít scénář, který by jej omezoval. Larp se nehraje před publikem, které by jej hodnotilo, larp se hraje sám pro sebe a pro ostatní hráče. Z pohledu diváka to celé působí jako špatně secvičené divadlo, ale jeho kouzlo je právě v tom, že je člověk součástí příběhu. Příběhu, na který bude dlouho vzpomínat.

K čemu může být larp dobrý? Tato aktivní hra založená na interakci hráčů a nutnosti vžít se do postavy rozvíjí především komunikativní schopnosti, empatii, kreativitu a otevírá člověka názorům druhých. To vše jsou schopnosti, které jsou v dnešní době čím dál více potřeba. Dovednost při hře postavy kontrolovat své emoce ocení kdokoli při jednání s nadřízeným v práci, či třeba s učitelem. Larpová komunita je kromě toho otevřená nováčkům, novým nápadům a její členy pojí pevná přátelství. Larp také umožňuje zkusit si situace, u kterých by to v našem světě nebylo možné. I když je larp někdy popisován jako událost, při níž jen parta čtenářů fantasy pobíhá po lese v prostěradlech, jedná se o velmi užitečnou aktivitu, která se používá například v komerční sféře pro přípravu zaměstnanců na obtížné situace, nebo je pro svůj potenciál předat silný příběh využívána ve školství.

Snad se nám podařilo rozptýlit Vaše obavy a shrnout v dostatečné úplnosti to nejpodstatnější. Máte-li však jakýkoli dotaz, neváhejte a obraťte se na nás na našem e-mailu larp.magilarp@gmail.com.